Savanorių pr.66
LT-44175 Kaunas
Darbo laikas
I-V 8.00-18.00
Savanorių pr.66
LT-44175 Kaunas
Darbo laikas
I-V 8.00-18.00
Savanorių pr.66
LT-44175 Kaunas
(8-37) 750805 administracija@akiuchirurgija.lt
Darbo laikas
I-V 8.00-18.00
Kataraktos chirurginis gydymas yra dažniausiai atliekama akių chirurgijos operacija, skirta regėjimui atkurti. Katarakta yra vadinamas akies lęšiuko drumstėjimas, kuris blogina šviesos pralaidumą ir regėjimo kokybę bei įtakoja gyvenimo komfortą.
Jei pastebėjote regėjimo suprastėjimą, rekomenduojama pirmiausia apsilankyti pas gydytoją oftalmologą. Tik specialistas gali atlikti reikalingus akių tyrimus ir nustatyti regėjimo pablogėjimo priežastį ir diagnozę bei patarti ar jau reikia kreiptis dėl akių operacijos.
Kataraktos priežastys gali būti įvairios:
Vyresniame amžiuje diagnozuota katarakta dažnai vadinama net ne liga, o amžėjimo pasekmė, t.y laikui bėgant prasidedanti akies lęšiuko baltymų degradacija, dėl ko ir atsiranda drumstys. Pagal sergamumo katarakta statistiką ji diagnozuojama iki 50 proc. pacientų 65-74 amžiaus grupėje, o vyresniems nei 75 metų, nustatoma net iki 70 proc.
Šie simptomai – tai tik dalis galimų regėjimo sutrikimų formuojantis kataraktos drumstims lęšiuke. Pacientai dažniausiai pastebi ir atkreipia dėmesį tik į keletą iš jų. Kokie simptomai dominuoja priklauso nuo kataraktos tipo, drumsčių lokacijos ir kiekio.
Išoriškai kataraktą artimieji gali įtarti, kai išsiplėtusiame vyzdyje, kuris įprastai yra juodos spalvos, kartais matosi pilkšvos, balkšvos ar net gelsvos spalvos drumstis, galimi ir šviesos atspindžio skirtumai tarp akių.
Jei pastebėjote tokius požymius, rekomenduojama kuo greičiau apsilankyti pas akių ligų gydytoją, kuris ištirs regėjimą ir diagnozuos galimas problemas.
Deja, vaistų, kurie išgydytų kataraktą, nėra. Vienintelis efektyvus gydymas, galintis sugrąžinti regėjimą, yra kataraktos operacija.
Kataraktos operacija yra neskausminga. Regėjimas pradeda gerėti jau kitą dieną po operacijos nuėmus akies tvarstį.
Kataraktos operacija ne tik pagerina matymą bei gyvenimo kokybę, bet ir padeda išvengti nelaimingų atsitikimų, kuriuos gali sukelti prastas regėjimas.
Kataraktos operacija – tai procedūra, kurios metu pašalinamas drumstas natūralus akies lęšiukas ir pakeičiamas dirbtiniu. Naudojamos modernios technologijos – fakoemulsifikacija, kurios dėka atlikus labai mažą pjūvį ragenoje kataraktos pažeistas lęšiukas susmulkinamas ultragarso pagalba ir išsiurbiamas, o į jo vietą įdedamas naujas dirbtinis lęšis.
Kataraktos operacija dažniausiai atliekama ambulatoriškai, todėl nereikia gultis į stacionarą (ligoninę), o pacientai grįžta namo tą pačią dieną. Po operacijos gijimo laikotarpis priklauso nuo paciento sveikatos ir atidumo laikantis gydytojo rekomendacijų. Dažniausiai jau po 1 mėnesio nėra jokių apribojimų įprastinei veiklai.
Šiuolaikinės technologijos ir gydytojų profesionalumas leidžia atlikti operaciją itin tiksliai ir saugiai, o minimaliai invazyvi operacija užtikrina greitą audinių gijimą ir minimalų akies audinių traumavimą operacijos metu.
Tai sąlygoja gerą ir ilgalaikį operacijos rezultatą. Po kataraktos operacijos pacientai jau kitą dieną gali užsiimti kasdiene veikla buityje ribodami fizinį krūvį ir laikydamiesi kitų gydytojo rekomendacijų pooperaciniam laikotarpiui.
Kataraktos operacija reikalinga tuomet, kai katarakta pradeda trukdyti kasdieniam gyvenimui – vairavimui, skaitymui, darbinei veiklai ar kitiems gero regėjimo reikalaujantiems užsiėmimams. Pagrindinis kriterijus – suprastėjęs matymas, dėl kurio pablogėja gyvenimo kokybė ir atsiranda trukdžių atlikti kasdieninę veiklą.
Kartais pasitaiko, kad gana nemažos drumstys lęšiuko periferijoje dar netrukdo paciento įprastinei veiklai, tačiau net ir maža drumstis matymo lauko centre jau gali reikšmingai bloginti regėjimo kokybę. Laiku atliekant kataraktos operaciją, galima išvengti regėjimo praradimo ir pagerinti gyvenimo kokybę.
Ilgai laukiant, pažeistas lęšiukas kietėja, operacija tampa sudėtingesnė, labiau traumuojanti akį bei padidėja pooperacinių komplikacijų rizika.
Jei katarakta nėra gydoma, regėjimas ir toliau blogėja, o tai gali sukelti:
Nuolatinį regos praradimą, kai akis nebegali išskirti vaizdų.
Traumų riziką, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems regėjimo problemos gali lemti griuvimus užkliuvus už nepastebėtų slenksčių, laiptų ar pan.
Ilgai laukiant, lęšiukas kietėja, todėl operacija tampa sudėtingesnė, o tai sąlygoja:
Katarakta gali būti skirtingų tipų:
Kataraktos operacijos metu vietoje sudrumstėjusio naturalaus lęšiuko implantuojami dirbtiniai lęšiai, kurie atstato šviesos pralaidumą į akies tinklainę. Yra keli pagrindiniai pagal optines savybes dirbtinių lęšių tipai:
Šiuolaikiniai kokybiški lęšiai turi geras optines savybes. Juos galima implantuoti per minimalų 2,2-2,4mm pjūvį, nes yra minkšti ir sulankstomi. Kuo mažesnis operacinis pjūvis, tuo mažiau traumuojama akis, tuo saugesnis, lengvesnis ir trumpesnis pooperacinis gijimo laikotarpis. Kokybiški pasaulinio mastu pripažintų gamintojų lęšiai turi apsauginius filtrus nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, geriau fiksuojasi ir tvirčiau laikosi akyje, turi mažesnę antrinės kataraktos vystymosi ir kitų komplikacijų riziką. Visa tai užtikrina ilgalaikį kataraktos operacijos rezultatą ir gerą matymą daugelį metų.
Kataraktos operacija atliekama keliais etapais:
Pirminė konsultacija – pacientui atliekami išsamūs akių tyrimai, siekiant įvertinti akies būklę ir parinkti tinkamą lęšį.
Pasiruošimas operacijai – po konsultacijos reikia susisiekti su šeimos gydytoju ir atlikti priešoperacinius tyrimus bei gauti siuntimą su išvadą apie bendrą paciento sveikatos būklę, vartojamus medikamentus ir galimybę atlikti chirurginę operaciją.
Reikalingi šie įprastiniai priešoperaciniai tyrimai: bendras kraujo tyrimas, gliukozės kiekis kraujyje, elektrokardiograma (EKG), kraujo krešėjimo rodikliai, bendras šlapimo tyrimas, krūtinės ląstos rentgenograma (pagal indikacijas). Tyrimus reikėtų atlikti ne anksčiau kaip 30 dienų iki operacijos.
Operacijos eiga – atvykus operacijai pradžioje vyksta pasiruošimas: lašinami vaistai į akį ir skiriami kiti priešoperaciniai medikamentai.
Operacijos metu naudojant nejautrą, atlikus mažą 2,2-2,4 mm pjūvį ragenoje, ultragarsinio zondo pagalba susmulkinamas ir pašalinamas drumstas lęšiukas bei injektoriaus pagalba implantuojamas dirbtinis lęšiukas. Operacija paprastai trunka apie 15–30 minučių. Patyrę ir kvalifikuoti gydytojai bei modernios technologijos užtikrina, kad operacija yra labai tiksli ir saugi, sumažinant komplikacijų tikimybę.
Pooperacinė konsultacija – kitą dieną po operacijos reikia atvykti į kliniką konsultacijai, kurios metu nuimamas tvarstis, apžiūrima operuota akis, patikrinamas regėjimas.
Jei esate iš toliau ir jums būtų patogiau apsilankyti pooperacinei konsultacijai pas savo oftalmologą arčiau namų, būtina iš anksto užsiregistruoti ar susitarti su akių gydytoju dėl vizito sekančią dieną po operacijos.
Pooperacinis laikotarpis – po operacijos pacientui rekomenduojama kelias savaites vengti didesnio fizinio krūvio, neliesti akies ir naudoti paskirtus akių lašus. Per kiek laiko pilnai sugyja akies audiniai po kataraktos operacijos priklauso nuo individualios paciento sveikatos, tačiau dažniausiai tai užtrunka nuo kelių savaičių iki mėnesio. Pirmosios pooperacinės savaitės yra svarbiausios – pacientui rekomenduojama kelias savaites riboti skaitymą, televizorių žiūrėti saikingai ir vengti bet kokio sunkesnio fizinio krūvio. Tinkamai laikantis rekomendacijų, pacientai dažniausiai po 3-4 savaičių gali pilnai grįžti prie įprastų veiklų ir mėgautis pagerėjusiu regėjimu.
Kataraktos operacija suteikia daug privalumų, tarp kurių yra:
Jei turite klausimų apie kataraktos operaciją ar norite užsiregistruoti konsultacijai, susisiekite su mūsų specialistais tel. nr.: +370 37 750805
Pagrindinis kriterijus – pablogėjęs matymas, dėl kurio pablogėja gyvenimo kokybė, atsiranda trukdžių atlikti kasdieninį darbą. Akių ligų gydytojui diagnozavus kataraktą nerekomenduojama delsti, kadangi ilgai laukiant pažeistas lęšiukas kietėja ir operacija tampa sudėtingesnė, padidėja pooperacinių komplikacijų rizika. Operuojant ankstyvoje stadijoje chirurgas daro tai, ką suplanuoja, o operuojant vėlyvoje stadijoje – daro tik tai, ką leidžia akis.
Operacija paprastai trunka apie 15–30 minučių.
Operacija atliekama su bendrine nejautra medikamentų pagalba (be užmigdymo), todėl pacientas nejaučia skausmo ir baimės.
Pacientams, turintiems siuntimą, kataraktos operacija su baziniu lęšiuku atliekama nemokamai. Jei pasirenkama kokybiškesnis implantuojamas lęšiukas, papildomos paslaugos ar kokybiškesnės priemonės, tai kainuoja papildomai, pagal tuo metu galiojančias kainas.
Po kataraktos operacijos negalima trinti operuotos akies, reikia vengti sunkaus fizinio krūvio ir laikytis kitų gydytojo nurodymų maždaug 1 mėnesį po operacijos. Detalias rekomendacijas gausite atspausdintoje formoje konsultacijos metu.
Retais atvejais gali prasidėti infekcija, kraujavimas ar antrinė katarakta, kurią galima gydyti lazeriu.Detaliau aptariama konsultacijos metu.
Pilnas akies gijimas dažniausiai trunka nuo kelių savaičių iki 1 mėnesio, tačiau regėjimas pagerėja jau kitą dieną po operacijos nuėmus akies tvarstį.
Įprastai sugrįžti į darbą rekomenduojame po 1 mėnesio. Jei darbas nėra fizinis ir dirbama patalpose, gydytojui leidus kartais galima ir kiek anksčiau.
Tai priklauso nuo pasirinkto lęšio tipo. Su monofokaliniais lęšiais reikia akinių skaitymui, o su multifokaliniais gali visai nereikėti arba tik labai precizinei veiklai.
Akius parinkinėti rekomenduojame ne anksčiau kaip po 1 mėnesio, kai pilnai sugyja akies audiniai. Darant anksčiau, dar gali pasikeisti operuotos akies refrakcija ir vėliau akiniai nebetiks.
Dažniausiai po operacijos rekomenduojame iki 1 mėnesio nedarbingumą. Priklausomai nuo paciento veiklos pobūdžio ir gijimo proceso jis gali būti kiek trumpesnis.
Pastebėjome, kad dalis pacientų bijo kataraktos operacijos kaip ir bet kurios kitos operacijos, todėl ilgai atidėlioja apsilankymą pas gydytojus. Taip pat dalis jaučia baimę būtent akies operacijai, bijodami tokios chirurginės intervencijos.
Užtikriname, kad jūsų baimė nepagrįsta. Dėl anestezijos metu naudojamų medikamentų jūs nejausite jokio skausmo ir baimės, todėl dauguma pacientų iš operacinės išeina šypsodamiesi. Tie kurie bijojo, kitos akies operacijai atvyksta be jokių baimių ir netgi pasijuokia iš savo ankstesnio nerimo.
Jei jaučiate stiprią baimę, pasakykite pirminės konsultacijos metu gydytojui ir jei reikės, mes paskirsime medikamentus nerimui sumažinti prieš operaciją.
Lengva fizinė veikla ir mankšta galima jau po dviejų savaičių. Didesnio intensyvumo sportinė veikla galima tik po 1 mėnesio pilnai sugijus akies audiniams.
Jei yra reikalinga ir antros akies operacija, rekomenduojame ją atlikti praėjus 1 mėnesiui po pirmosios operacijos, kai pilnai sugyja operuota akis.
Aukščiau esame aprašę pagrindinius implantuojamų lęšiukų tipus pagal jų optines savybes, tačiau tinkamiausio jūsų akiai lęšiuko parinkimo procesas yra sudėtingesnis nei tik numatymas kokio matymo norėtumėt. Tik pilnai ištyrus akies būklę ir atlikus matavimus galima kalbėti apie tinkamų lęšiukų pasirinkimus. Pacientams iki apsilankant konsultacijai prieš operaciją rekomenduojame pagalvoti kokie jūsų darbai ir pomėgiai reikalauja gero regėjimo, o kokie nelabai.
Pagrindiniai kriterijai, sąlygojantys dirbtinio lęšiuko parinkimą:
Akies sveikatos būklė, anatominės ir funkcinės savybės.
Koks darbo pobūdis.
Laisvalaikio pomėgiai ar kita kasdienė veikla.
Kokiu atstumu reikalingas geriausias matymas.
Kokiu atveju jums priimtinesni akiniai: skaitymui, regėjimui į tolį ar visai norite būti be akinių.
Vairuojate ar ne, kiek daug vairuojate.
Dirbtiniai lęšiukai po operacijos užtikriną pilną šviesos pralaidumą į akies tinklainės fotoreceptorius, tačiau regėjimo kokybė priklauso ne tik nuo lęšiuko, bet ir nuo ragenos, tinklainės, optinio nervo būklės ir netgi smegenų sveikatos. Todėl jei nėra kitų regėjimo kokybę ribojančių akies ligų, tai regėjimas atsistato pilnai. Jei be kataraktos sergama geltonosios dėmės degeneracija, tinklainės ligomis, glaukoma, cukriniu diabetu ar pan., kataraktos operacijos maksimalų rezultatą riboja kitų ligų sukelti akies pažeidimai. Pirminės konsultacijos metu prieš operaciją įvertinama akies būklė ir aptariama su pacientu tikėtinas operacijos rezultatas.
Kataraktos operacijos metu implantuojamas lęšis skirtas visam likusiam gyvenimui. Kiek ilgai dirbtinis lęšiukas užtikrins kokybišką regėjimą priklauso nuo chirurgo profesionalumo, lęšiuko kokybės, akies būklės, traumų, gyvenimo būdo ir pan. Pakartotina lęšiuko keitimo operacija būna daug sudėtingesnė.
Deja, vaistų, kurie išgydytų kataraktą, nėra. Vienintelis efektyvus gydymas, galintis sugrąžinti regėjimą, yra kataraktos operacija. Kataraktos operacijos metu naujausios kartos fakoemulsifikatoriaus pagalba lęšiukas akies viduje yra susmulkinimas ultragarsu, tada atlikus labai mažą pjūvį – sudrumstėjęs lęšiukas išsiurbiamas, o į jo vietą įdedamas naujas dirbtinis lęšis. Ši operacija yra neskausminga, trunka 15 – 20 minučių, o regėjimas grįžta po vienos ar kelių dienų.
Pacientą konsultavęs šeimos gydytojas turi pateikti raštišką išvadą apie bendrą ligonio sveikatos būklę, susirgimus, vartojamus medikamentus ir galimybę operacijai.
Tyrimai gali būti atlikti pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje pacientas užsiregistravęs arba Akių chirurgijos centre.
Bendras kraujo tyrimas:
Gliukozės kiekis kraujyje
EKG
Kraujo krešėjimo tyrimas
Bendras šlapimo tyrimas
Apžvalginė krūtinės ląstos
rentgenograma (pagal indikacijas).
Pagrindinis kriterijus – pablogėjęs matymas, dėl kurio pablogėja gyvenimo kokybė, atsiranda trukdžių atlikti kasdieninį darbą. Akių ligų gydytojui diagnozavus kataraktą nerekomenduojama delsti, kadangi ilgai laukiant pažeistas lęšiukas kietėja ir operacija tampa sudėtingesnė, padidėja pooperacinių komplikacijų rizika. Operuojant ankstyvoje stadijoje chirurgas daro tai, ką suplanuoja, o operuojant vėlyvoje stadijoje – daro tik tai, ką leidžia akis.
Operacijos metu sudrumstėjęs lęšiukas pakeičiamas nauju dirbtiniu lęšiu. Visų šiuolaikinių lęšių optinės savybės puikios. Pagrindinis dirbtinių lęšių skirtumas – per kokio dydžio pjūvį galima lęšį implantuoti į akį. Kuo mažesnis pjūvis, tuo mažiau traumuojama akis, tuo saugesnis, lengvesnis ir trumpesnis pooperacinis laikotarpis. Per mažą pjūvį galima implantuoti tik sulankstomą (minkštą) dirbtinį lęšį, be to dauguma sulankstomų dirbtinių lęšių sulėtina arba panaikina antrinės kataraktos vystymosi galimybę.
Dauguma šiuolaikinių dirbtinių lęšių yra monofokaliniai, t.y. sudaro galimybes ryškiai, be papildomų akinių, matyti tiktai iš tam tikro atstumo, pavyzdžiui iš toli (vairuoti mašiną, žiūrėti televizorių), arba iš arti (pvz.: skaityti tekstą). Iš kito atstumo galima ryškiai matyti tik naudojant papildomus akinius. Šio trūkumo neturi multifokaliniai dirbtiniai lęšiai, leidžiantys matyti be akinių iš toli ir iš arti.
Kadangi kataraktos operacija yra atliekama ambulatoriškai – po šios operacijos nereikalingas stacionarus gydymas. Žmogus jau tą pačią dieną, po operacijos praėjus 1 – 2 valandoms, išleidžiamas gydytis į namus, tačiau būtina laikytis tam tikrų gydytojo nurodymų: dar keletą savaičių po operacijos reikia lašinti akių lašus, be to pirmosiomis pooperacinėmis savaitėmis rekomenduojama apie dvi savaites neskaityti, televizorių žiūrėti saikingai ir kt.